AZ ALOCASIA (ELEFÁNTFÜL) TELELTETÉSE – MINDEN, AMIT AZ ALOCASIA NYUGALMI ÁLLAPOTÁRÓL TUDNOD KELL

Ősz végén a legtöbb friss Alocasia tulajdonos szomorúan tapasztalja, hogy növénye az eddig jól bevált ápolás mellett is látványos hanyatlásba kezd. A levelei egymás után sárgulni kezdenek, a legtöbbet el is hullajtja, legrosszabb esetben pedig növényünk teljesen eltűnik a föld felszínéről. Szerencsére aggodalomra semmi ok, növényünk csupán téli pihenőjére készül, ami teljesen természetes folyamat. Nézzük is meg részletesebben, hogyan ismerjük fel az Alocasia nyugalmi állapotát, és mi ilyenkor a teendőnk.

Az Alocasia nyugalmi állapota

A legtöbb növény esetében megfigyelhető valamilyen nyugalmi állapot, amit általában a külső tényezőkben történő változás indít be (fény mennyisége, hőmérséklet stb.). Az Alocasia esetében ezek az okok a következők lehetnek:

  • a rövidebb nappalok hatására kialakuló fényhiány,
  • huzamosabb ideig 15 °C alatti hőmérsékletnek van kitéve,
  • alacsonyabb páratartalom,
  • száraz talaj.

Jól láthatjuk, hogy egy átlagos otthonban, ahol nem használunk a téli időszakban kiegészítő világítást és párásítást növényeink számára, könnyen kialakulnak azok a körülmények, amik az Alocasia-t pihenésre ösztönzik. Ebből következik az is, hogy ha télen is biztosítani tudjuk a növény számára a megfelelő körülményeket, akkor a nyugalmi időszakot minimalizálhatjuk. Így elérhető az, hogy a növény ne veszítse el leveleit, csupán a növekedési folyamatait függessze fel a pihenési idő alatt. Fontos megjegyezni azonban, hogy a teljes nyugalmi állapot jót tesz a növénynek, ez a természetes ciklusa.

Az Alocasia nyugalmi állapotban lelassítja anyagcsere folyamatait, ennek hatására levelei elsárgulnak, visszahúzódik a növény a gumójába, ahol energiát raktároz. Később, amikor a külső tényezők újra megfelelőek, a növény újult erővel hajt ki.

ALocasia növekedési fázisban
Alocasia, Foto: Unsplash, Jennifer Burk

A nyugalmi állapotba került Alocasia gondozása

Attól függően, hogy növényünk nyugalmi állapota mennyire intenzív, eltérő gondozást igényel ez idő alatt. Ha a növény megtartja levélzete egy részét és így „fél üzemmódban” vészeli át a téli pihenőt, mindenképp csökkentsük a locsolóvíz mennyiségét, hagyjuk jobban kiszáradni a növényt két locsolás között. Helyezzük kevésbé fényes, hűvösebb helyre. Fokozottan figyeljünk a rovarkártevőkre, akik most nagyobb kártételt tudnak tenni félig alvó növényünkben.

Ha az Alocasia teljesen visszahúzódott a gumójába, akkor fényre már nincs szüksége, és öntözni is csak minimálisan kell, elég pár hetente egy kis víz, hogy  a gumó ne száradjon ki. Tegyük hűvös helyre. Semmiképp ne álljon a gumó vízben, mert az könnyen rothadáshoz vezet.

Az ébredező Alocasia gondozása

Amikor a külső körülmények megfelelőek és a növény is készen áll, elkezdődik az új növekedési ciklus. Ekkor fokozatosan szoktassuk vissza a növényt a normál kerékvágásba. Hozzuk vissza a növényt egy legalább 21°C-os szobába, tegyük fényes helyre, növeljük az öntözés mennyiségét és a párát. Tápoldatozni csak a teljesen kifejlődött növényt szükséges.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Shopping Cart